Celerová polévka

IMG_0351

Celer je neprávem opomíjená zelenina. Již ve starém Egyptě byl celer používán jako koření, ale především jako přírodní afrodiziakum. V lidovém léčitelství je celer chronicky známý pro svůj blahodárný vliv na mužskou potenci.. Jeho léčebné účinky ale výrazně přesahují tuto běžnou pověst.. Můžeme se setkat s různými druhy celeru. Jsou to především celer řapíkatý, z kterého se používá nadzemní část rostliny a celer listový a hlíznatý, u kterých můžeme zpracovávat jak listy, tak podzemní část, tzv. bulvu. Celer, to je zelenina, koření i lék. My, jakožto jeho potenciální konzumenti, se zpravidla dělíme do dvou skupin – jedni ho milují, druzí ho snědí jen z donucení, pokud vůbec. Ale možná, že po přečtení tohoto článku si to i jeho odpůrci rozmyslí a skamarádí se s ním..

Celer jako ochránce před mikroorganismy

Celer obsahuje velké množství éterických olejů, hlavních původců jeho typického aroma. Vysoký obsah těchto éterických látek má svůj smysl pro rostlinu samotnou, slouží totiž jako ochrana před možnými záškodníky, jako jsou plísně, bakterie a jiní vetřelci. Působí jako ochranný štít rostliny, stejně tak ale mohou ochránit i naše tělo, především naše sliznice. Při konzumaci celeru se tyto látky uvolňují při cestě trávicím traktem na všechny jeho sliznice, v ústech, v žaludku, ve střevech.. a působí tu stejně, jako u samotné rostliny – antibakteriálně a antimykoticky – jsou účinnou ochranou a dezinfekcí našeho trávicího traktu. Podobně působí i v jiných částech našeho těla, zabíjejí infekce v ledvinách a močových cestách.  Nejinak je tomu i s působením na dýchací cesty při nachlazení. Polévka je rychlá a velmi, velmi chutná.

1 bulva celeru

2 lžíce másla

sekaná petrželka

hrst jemně nakrájeného celeru řapíkatého

1,5 l kuřecího (zeleninového) vývaru

sůl, pepř

strouhaný sýt

chlebové krutony

Na másle osmažte nahrubo nastrouhaný celer se nakrájenou petrželkou, můžete přidat 2 lžíce hladké mouky a zalijte vývarem a vařte 20 minut. Polévku osolte a opepřete a přidejte řapíkatý celer. Do talíře dejte nastrouhaný sýr a chlebové krutony a zalijte horkou polévkou. Můžete zakápnout malinko smetanou. Chuť celerové polévky je delikátně jemná, přesto výrazná celerovým aroma, které neruší, ale je velmi harmonická. A kudy teče, tudy lečí :-).

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s