Co je to Le Bistrot???

 

1149051_455003537930642_393575274_nRáda bych se s vámi podělila o informace, co znamená slovo Bistrot a kde se toto slovo vzalo. Proč jsem si vybrala název svého blogu, jsem se vám svěřila hned v úvodu. Byla to restaurace Le bistrot de Marlene, která byla v Praze nejdříve v Podolské ulici a pak se přestěhovala na Prahu 6 do hotelu Schweigerov garden. Obě tyto restaurace byly naprosto dokonalé a jídlo v nich byla procházka rájem a pro mne vrchol gastronomie.

První co mě napadlo, kde se vzalo slovo Bistrot, bylo ruské bystro. A představte si, že jedna teorie etymologie tohoto slova je opravdu, že slovo pochází z doby okupace Paříže ruskými vojáky v roce 1815, kdy ruští důstojníci a kozáci pořvávali na obsluhu restaurací „bystro! bystro!“ a od té doby se restauracím začalo říkat Bistrot. Ale někteří lingvisté mají jinou teorii a to, že slovo vzniklo až na konci 19. století a pochází od typu aperitivu Bistrouile, který se podával v restauracích s rozumnými cenami.

Historie těchto malých restaurací je taková, že vznikaly v suterénech nájemních domů, kde jejich majitelé jako přivýdělek poskytovali jídlo svým nájemníkům, ale i kolemjdoucím. Tyto restaurace nabízely chutná, tradiční  a jednoduchá jídla,. Nechybělo víno ani káva.

Tolik o historii původu vzniku slova Bistrot. V přízemí vařím i já, myslím, že bych naplňovala i potřebu ruských důstojníků, jelikož vařím rychle. Ale hlavně ráda vařím chutně a s vtipem. Tak snad této malé francouzské restauraci ostudu nedělám :-).

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s