Reportáž z rodinného oběda 25.12.

DSC_2661

Hod boží, jsem přejmenovala na Rány boží. Na obědě bylo 18 členů mé rozsáhlé, ale milé rodiny. Na první pohled to vypadá úděsně, ale když máte v realizačním týmu Janu z Popečeníčka a Ondru, tak můžete hostit i 50 lidí. Michal s Jindrou připravují vše, aby si návštěva měla kam sednout a z čeho jíst. Co umřela maminka, tak se střídáme v přípravě rodinného oběda, maminka to zvládla sama. A co se k obědu podávalo? Tak hlavní a nejdůležitější (tradice) je pečená krůta, nádivka, domácí rohlíčky a bramborový salát. Další chod byla svíčková, která byla v režii popečeníčka a povedla se skvěle. Další chod byl pečený gulášek z hovězích líček a k tomu byly knedlíky houskové. A abych nezapomněla ještě asi 80 krůtích řízků, které Jana všechny obalila, ale i usmažila.

Krůtu dodává tatínek, přála bych si normální krutu cca 10 kg, ale to ne. Tatínek dodává zásadně krocana nad 15 kg, letos měl macek 18 kg. Děkuji Ondrovi, který mamuta rozboural. Krůtu pečeme osolenou, naporcovanou, dlouho přiklopenou a pak asi hodinu odklopenou, aby je pěkně opekla dokřupava. Rohlíčky se pak namáčejí do šťávy, která je v pekáči s krůtou, je to moc velká dobrota a je nutno si hlídat svůj rohlíček, jelikož vám ho soused sní, než se otočíte. Nádivku dělám jemnou s mandlemi a ke krůtě se  náramně hodí. Polévka je také krůtí s domácími nudlemi, letos jsem musela dělat knedlíčky máslové, jelikož v celých Říčanech nebyly drůbeží játra.

Knedlíků bylo 100 koleček, aby bylo dost. Po vánocích jsme je ještě dojídali jako knedlíky s vajíčky a to bylo dvojité štěstí. Gulášek šel na dračku a výborná svíčková se podávala s citronovými terčíky se šlehačkou a brusinkami, mňam! Krůtí řízky byly dobré občerstvení v průběhu celého dne. Myslím, že se nám rodinný oběd vydařil a nejen jsme si pochutnali, ale strávili jsme společně příjemný čas.

A jestli se ptáte, jak to děláme s nádobím, jsme na to připraveni. Máme putovní porcelánovou sadu a příbory :-). Bohužel mám fotky jen z příprav a nemáme společné foto, ale příští rok ho uděláme. Už teď se těšíme na vánoce 2014 a na naše rodinné posezení.

Obrázek 1 Obrázek 2 Obrázek

DSC_2617 DSC_2623 DSC_2632 DSC_2639 DSC_2644 DSC_2646 DSC_2650 DSC_2651 DSC_2654 DSC_2656

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s